Z życia przedszkolaka 2021/2022

Rok szkolny 2021/2022

22 czerwca oddział przedszkolny był na wycieczce autokarowej w Nieborowie. Podczas wycieczki dzieci zwiedzały ogród i pałac w Nieborowie, które były scenerią ekranizacji książki Jana Brzechwy. Dzieci wzięły udział w ścieżce edukacyjnej, podczas której wykonywały działania wzorowane na niesamowitych pomysłach Pana Kleksa. Za wykonane zadanie otrzymywały piegi, a w nagrodę za ich zdobycie wszyscy otrzymali czekoladowe złote monety. Dzieci zwiedzały pałac, a w trakcie gry zespołowej, utrwalały najistotniejsze wiadomości o nieborowskich zabytkach. W pięknym ogrodzie, na trawie jadły swoje przekąski, a później obiad w pobliskiej restauracji. Był to dzień pełen wrażeń i radości, a do tego dopisała nam piękna pogoda.

„Akademia Małego Artysty”
W maju przeprowadzone zostały ostatnie zajęcia w ramach „Akademii Małego Artysty”. Tym razem dzieci pracowały w zespołach i wspólnie namalowały „Gwiaździstą noc” oraz „Abstrakcja”. Dzieci pracowały przy sztalugach, malując na podobraziu malarskim. Współpraca przebiegła znakomicie, czego efektem były piękne obrazy. Dzieci poznały nowe pojęcie : malarstwo abstrakcyjne, które nie przedstawia rzeczywistych obiektów, operuje formą i kolorem. Podczas zajęć dzieci wzorowały się obrazami „Gwiaździsta noc” Vincenta van Gogha oraz twórczością Wassily`ego Kandinsky`ego. Za aktywny udział w całej innowacji wszystkie dzieci otrzymały dyplomy.

„Festiwal eksperymentów”
W trakcie kolejnych spotkań dzieci barwiły wodę za pomocą bibuły, farb oraz kolorowego papieru. Obserwowały, które substancje zabarwią wodę. Wykonały doświadczenie „Oliwa sprawiedliwa zawsze na wierzch wypływa”, które polegało na nalaniu do słoika wody, a następnie dolaniu oleju. Po wstrząśnięciu słoikiem okazało się, że olej i woda nie zmieszały się, olej unosił się nad wodą, ponieważ ma mniejszą gęstość. Kolejnym eksperymentem była „Lawa w słoiku”, podczas którego woda została zabarwiona na czerwono, dolany został olej, a następnie wrzucona tabletka musująca. W słoiku powstała piękna lawa, która wirowała. Podczas zabawy „Barwienie kwiatów” przygotowaliśmy kubeczki z zabarwioną wodą na różne kolory i po pewnym czasie okazało się, że wszystkie białe tulipany zmieniły kolor pod wpływem zabarwionej wody. Podczas zabaw z magnesem dzieci sprawdzały co przyciąga, a co odpycha magnes. Dowiedziały się, że każdy magnes ma dwa bieguny: północny i południowy. Bieguny magnetyczne jednoimienne odpychają się, różnoimienne – przyciągają.

Zapraszamy do obejrzenia Prezentacji Twórczy Kompas Sztuki

„Akademia Małego Artysty”
Podczas kwietniowych zajęć dzieci poznały technikę artystyczną collage, która polega na tworzeniu kompozycji  z różnych materiałów i tworzyw np. gazet, tkanin, fotografii, które  naklejane są na płótno lub papier. Zadaniem dzieci było wykonanie tą techniką kartki wielkanocnej dla rodziców. Do pracy wykorzystane zostały zdjęcia dzieci, kolorowe czasopisma, ilustracje wielkanocne. Dzieci samodzielnie wycięły z gazet litery, z których ułożyły i nakleiły napis „wesołych świąt” oraz pozostałe wybrane materiały. Tematem kolejnych zajęć były owady w sztuce. Dzieci za pomocą farb akwarelowych na specjalnie przeznaczonym do tego papierze, namalowały piękne, kolorowe motyle.

„Akademia Małego Artysty”
W marcu w ramach innowacji pedagogicznej „Akademia małego artysty” przeprowadzone zostały kolejne zajęcia. W trakcie zajęć „Wiosenne czarowanie”, dzieci przy użyciu sztućców, gąbeczek i farb wykonały według własnego pomysłu wiosenny obrazek. Wykazały się ogromną kreatywnością, powstały piękne i ciekawe prace. Drugim działaniem było wykonanie wiosennego krajobrazu. Zadaniem dzieci było naklejenie na kartkę fragmentu ilustracji wybranego obrazu, a następnie domalowanie reszty krajobrazu. Dzieci wzorowały się na wybranych dziełach lub tworzyły całkiem nowe krajobrazy. Podczas zajęć wykorzystaliśmy obraz Józefa Chełmońskiego „Kaczeńce (Wiosna)” oraz Claude Moneta „Wiosna w Giverny”.

„Akademia Małego Artysty”
W lutym w ramach innowacji pedagogicznej „Akademia małego artysty” przeprowadzone zostały kolejne dwa zajęcia. W trakcie pierwszych zajęć dzieci poznały gatunek w malarstwie – portret. Zapoznały się z twórczością wybitnego polskiego malarza Stanisława Wyspiańskiego, który między innymi malował portrety swoich dzieci. Zadaniem zerówkowiczów było narysowanie pastelami portretu koleżanki/ kolegi, dzieci pracowały w parach. Tematem kolejnych działań były kompozycje suprematyczne, które składały się z elementów geometrycznych takich jak : kwadrat, prostokąt, koło, linie proste. Wzorując się na dziełach sławnych malarzy dzieci stworzyły piękne obrazy geometryczne.

„Akademia Małego Artysty”
W styczniu w ramach innowacji pedagogicznej „Akademia małego artysty” przeprowadzone zostały kolejne dwa zajęcia. Podczas pierwszych zajęć dzieci namalowały maski karnawałowe, wzorując się na greckich maskach teatralnych, weneckich i afrykańskich. W trakcie kolejnego spotkania dzieci namalowały zimowy krajobraz, wzorując się na wybranych obrazach znanych malarzy. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością i wyobraźnią, każdy obraz i maska były inne i niepowtarzalne.

„Akademia Małego Artysty”
W listopadzie w ramach innowacji pedagogicznej „Akademia małego artysty” przeprowadzone zostały kolejne zajęcia. Tym razem dzieci poznały gatunek malarski – „Martwa natura”, który przedstawiany jest za pomocą kompozycji nieożywionych przedmiotów, np.: naczyń, owoców, warzyw, świec. Kompozycja, składająca się z owoców i wazonu,  została przygotowana podczas zajęć, a następnie zadaniem dzieci było ją narysować przy użyciu ołówka. W trakcie kolejnego spotkania dzieci wykonały owocowy portret,  wzorując się na wybranych obrazach znanych malarzy. Do pracy wykorzystane zostały rysunki różnych owoców, które należało wyciąć, a następnie ułożyć portret. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością.

Teatrzyk „Zimowa opowieść”
Dnia 15 grudnia dzieci obejrzały przedstawienie kukiełkowe „Zimowa opowieść” przygotowane przez aktorów teatru lalkowego „Bajka”. Przedstawienie wprowadziło w magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Spektakl przybliżył dzieciom, jak należy przygotować się do świąt Bożego Narodzenia, że od prezentów ważniejszy jest klimat świąt, wspólne spędzanie czasu, pomaganie innym.

Warsztaty plastyczne
W listopadzie dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych „D-Eko Plecak’. Podczas warsztatów zerówkowicze ozdabiali bawełniane plecaki specjalnymi mazakami do tkanin. Przed przystąpieniem do pracy, prowadząca warsztaty – pani Ania, wytłumaczyła dzieciom, w jaki sposób należy ozdobić plecaki i przygotowała niezbędne materiały. Dzieci ozdabiały plecaki według własnych pomysłów albo korzystały z gotowych szablonów.

Warsztaty fizyczne
W listopadzie dzieci z zerówki wzięły udział w warsztatach fizycznych „Mały Edison”. Podczas warsztatów, dzieci z ogromnym zainteresowaniem i według wskazówek prowadzącego warsztaty, wykonały doświadczenia z zimnym lodem. Eksperyment z suchym lodem był niezwykle spektakularny, wywołał u dzieci ogromną radość i zdumienie. Dzieci obserwowały także ciekawe eksperymenty, wykonane przez prowadzącego. Kolejną atrakcją była kula plazmowa, dzięki której dzieci mogły obserwować zjawisko świecenia świetlówki, po zbliżeniu jej do kuli.

„Akademia Małego Artysty”
W październiku w ramach innowacji pedagogicznej „Akademia małego artysty” przeprowadzone zostały dwa zajęcia. Celem innowacji jest prezentacja najważniejszych zagadnień związanych ze sztuką, rozwijanie umiejętności praktycznych dziecka, pobudzanie jego kreatywności oraz swobodnej ekspresji podczas kontaktu ze sztuką. Podczas pierwszego spotkania dzieci poznały sposób zdobienia inicjałów w średniowiecznych rękopisach. Dzieci namalowały swój inicjał, ozdabiając go według własnego pomysłu. W trakcie drugiego spotkania dzieci poznały barwy podstawowe i pochodne. Dowiedziały się, że barwy podstawowe to te, których nie można uzyskać z połączenia farb o jakichkolwiek innych barwach, a pochodne uzyskuje się za pomocą zmieszania barw podstawowych. Następnie dzieci sprawdziły, jakie powstaną barwy pochodne po zmieszaniu barw podstawowych.

„Festiwal eksperymentów”
Podczas zajęć przeprowadzonych w październiku „Festiwal eksperymentów” dzieci wykonały, według instrukcji nauczycielki, własny wulkan. Następnie wzięły udział w eksperymencie ukazującym wybuch wulkanu, używając do tego wody, octu, sody i kolorowych barwników. Drugi eksperyment „Kolorowa tęcza” dzieci wykonały używając cukierków Skittles, które ułożyły na talerzu w okręgu, a następnie zalały wodą. Po chwili cukierki zaczęły puszczać barwniki, co stworzyło piękną paletę barw.

11 października obchodziliśmy w naszym oddziale Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Święto zostało ustanowione w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Tego dnia chłopcy przygotowali miłą niespodziankę -piękne korony dla swoich koleżanek oraz odśpiewali „Sto lat”. Wspólnie stworzyliśmy plakat „Idealna dziewczyna”, który dołączył do wykonanego wcześniej plakatu „Idealny chłopak”. Na szablonach zostały zapisane propozycje dzieci, jaka ich zdaniem powinna być idealna dziewczyna. Okazało się, że idealna dziewczyna : jest kochana, nigdy nie kłamie, słucha innych, jest uśmiechnięta, dba o swoje zdrowie, jest miła i wesoła, jest dobra dla innych, jest wysportowana, używa zwrotów grzecznościowych, dba o planetę. Następnie dzieci pokolorowały szablony dziewczynek i przykleiły do plakatu.

Dnia 20 września w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Twórczy Kompas Sztuki” dzieci z zerówki wykonały kolejne działania z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Podczas zabawy „Każdy z nas był kiedyś dzieckiem” zaprezentowane  zostały zdjęcia pań z zerówki z ich lat dzieciństwa. Zadaniem dzieci było odgadnięcie kogo przedstawia zdjęcie. Z tym zadaniem dzieci poradziły sobie całkiem dobrze. Dzieci zapoznały się także ze znaczeniem totemu w kulturze i jego symboliką, stworzyły  totem grupowy.

Tekst: Joanna Kaczmarczyk

We wrześniu dzieci z oddziału przedszkolnego dołączyły do Ogólnopolskiego Projektu
Edukacyjnego „Twórczy Kompas Sztuki”, który rozpoczyna się 15 września 2021 roku i trwa do
31 maja 2022 roku. Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Twórczy Kompas
Sztuki” jest wprowadzenie dzieci w świat sztuki, prezentacja najważniejszych zagadnień z nią
związanych, pobudzanie dzieci do kreatywności oraz ekspresji twórczej.
15 września z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki wykonaliśmy pierwsze zadanie
z harmonogramu. Tego dnia dzieci poznały twórców malarstwa i ich dzieła : Georges Seurat
„Wieża Eiffla”, „Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte” oraz Wassily Kandinsky
„Kwadraty z koncentrycznymi okręgami”, „Okręgi w kręgu”, którzy w swojej pracy
wykorzystywali symbol kropki, koła, punktowania. Rozmawialiśmy o dziecięcych talentach
oraz stworzyliśmy dzieła zainspirowane twórczością poznanych malarzy.

Tekst: Joanna Kaczmarczyk

Rok szkolny 2020/2021
„Baw się razem z nami”
W dniu 31.05.20201r. dzieci z klasy 0a odwiedził Teatrzyk Lalkowy Bajka ze spektaklem pt. „Baw się razem z nami”.  Tytuł bajki z zamierzenia miał nie zdradzać, o czym ona będzie i miał być niespodzianką. Tak też było, dzieci do końca nie wiedziały, o czym będzie przedstawienie. Bajka opowiadała historię księżniczki na ziarnku grochu, którą w większości dzieci znały. Przedstawienie było bardzo dynamiczne i interaktywne. Aktorzy zapraszali dzieci na scenę do wspólnej zabawy. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i było dużo  śmiechu!

Tekst: Magda Baranowska-Sykus

Dzień Rodziny
Z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca (Dzień Rodziny), w dniu 26.05.2021 r. dzieci z kl. 0a wzięły udział w warsztatach florystycznych „Las w słoiku ? lekcja ekologi”. Pani prowadząca warsztaty miała przygotowane dla dzieci materiały do zrobienia lasu w słoiku. Każde dziecko otrzymało duży słoik i potrzebne elementy do wykonania pracy. Tworzenie lasu w słoiku było dla dzieci ogromną przyjemnością, a efekt był imponujący! Każde dziecko zaniosło swój las do domu i wręczyło go Rodzicom, którym niespodzianka bardzo się podobała. 🙂

Tekst: Magda Baranowska-Sykus

„Wyspa Czamczarak”
W dniu 17.05.20201r. dzieci z klasy 0a odwiedził Teatrzyk Lalkowy Bajka ze spektaklem pt. „Wyspa Czamczarak”.  Tematem przewodnim przedstawienia było dbanie o otaczające nas środowisko i pokazanie, ile ciekawych rzeczy można zrobić z najprostszych materiałów. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały przedstawienie i aktywnie brały w nim udział, zgłaszając swoje propozycje na wykonanie różnych rzeczy. Na koniec wszyscy zrobili sobie wspólną, pamiątkową fotografię.

Tekst: Magda Baranowska-Sykus

Koncert
W dniu 25.03.2021 r. dzieci z kl. 0a wzięły udział w koncercie wiosennym. Do naszej klasy przyjechało małżeństwo zajmujące się graniem przeróżnych koncertów nawiązujących do aktualnych wydarzeń. Nasz koncert przygotowany został w związku z nadejściem wiosny i nawiązywał do zwierząt zamieszkujących gospodarstwo wiejskie. Dzieci zgadywały odgłosy różnych zwierząt, a także tańczyły do wiosennej muzyki, wspaniale się przy tym bawiąc. 🙂

Tekst: Magda Baranowska-Sykus

Karnawał w Brazylii
W dniu 10.02.2021 r. dzieci z kl. 0a wzięły udział w warsztatach edukacyjno ? twórczych „Karnawał w Brazylii”, które były połączone z balem. Pani prowadząca warsztaty miała przygotowane dla dzieci materiały do zrobienia karnawałowych opasek. Każde dziecko wykonało swoją opaskę, a następnie w rytmie muzyki brazylijskiej wszyscy świetnie się bawili i tańczyli. Dzieci miały również możliwość obejrzenia krótkiego filmiku dotyczącego karnawału w Brazylii i tamtejszych zwyczajów, zabaw karnawałowych. 🙂 Na koniec zajęć zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Tekst: Magda Baranowska-Sykus

Jasełka
Dzieci z oddziału przedszkolnego przedstawiły w naszej szkole Jasełka. Mieliśmy przyjemność gościć część grona pedagogicznego, pracowników administracji oraz dzieci przebywające na świetlicy. Ze względu na pandemię na Jasełkach nie mogli być obecni rodzice, ale dzięki p. Kasi, która nagrała całe przedstawienie, będą mogli je obejrzeć. Dzieci pięknie powiedziały swoje teksty i zaśpiewały kolędy wspólnie ze zgromadzonymi gośćmi. Podczas występu panował świąteczny nastrój! Po przedstawieniu Jasełek, dzieci wręczyły wszystkim zgromadzonym gościom zrobione przez siebie choinki.

Tekst: Magda Baranowska-Sykus

Warsztaty plastyczne
Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach plastycznych, na których wykonały kule do kąpieli. W wykonaniu kul pomagały dzieciom panie prowadzące warsztaty, które miały ze sobą wszystkie potrzebne materiały i krok po kroku objaśniały dzieciom, jak taką kulę należy zrobić. Dzieci z przyjemnością robiły kule, wykorzystując przy tym różnorodne materiały: barwniki, zapachy, suszone kwiaty. Każdy mógł zrobić po trzy różne kule. Na koniec dzieci otrzymały woreczki dekoracyjne, w które zapakowały swoje kule i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie.

Tekst: Magdalena Baranowska-Sykus

Warsztaty fizyczne
Dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w warsztatach fizycznych ?Mały Edison?. W trakcie warsztatów dzieci robiły różne eksperymenty z zimnym lodem. Pani prowadząca zajęcia dokładnie objaśniała dzieciom, na czym dane doświadczenie będzie polegało i co mają robić, aby uzyskać końcowy efekt. Dzieciom bardzo podobały się warsztaty i pracowały na nich z dużym zaangażowaniem. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe fartuszki i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie 🙂

Tekst: Magdalena Baranowska-Sykus

Teatrzyk lalkowy
W dniu 22 października odwiedził  Nas Teatrzyk Lalkowy Bajka ze spektaklem pt. ?Puszek?.  Głównym bohaterem przedstawienia był krokodyl Puszek, którego bardzo bolał ząb i musiał udać się na wizytę do dentysty. Puszek obawiał się wizyty u dentysty, ale ostatecznie dał się namówić i był z tego faktu bardzo zadowolony. Dzieci z dużym zaciekawieniem oglądały przedstawienie i aktywnie brały w nim udział. Aktorzy zapraszali dzieci na scenę, a na koniec wszyscy zrobili sobie wspólną, pamiątkową fotografię.

Tekst: Magdalena Baranowska-Sykus

Copyright © 2016 by sp247.
All rights reserved.
Projekt i realizacja: Internet-media.pl
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.