Patron

„Aby być dobrym wychowawcą wystarczy mieć serce i rozum”

Nasz patron Kazimierz Lisiecki „Dziadek” (1902-1976)

Wiele lat temu młody człowiek, entuzjasta idei harcerstwa, absolwent Studium Pedagogicznego Wolnej Wszechnicy Polskiej, członek Akademickiego Koła Przyjaciół Dzieci Ulicy – Kazimierz Lisiecki – postanowił poświęcić swoje życie pomocy dzieciom pokrzywdzonym przez los.

Kazimierz Lisiecki potrafił skupić wokół siebie ludzi, którzy wspólnie z nim podjęli pracę na rzecz dzieci i młodzieży. Propagował własne idee wychowawcze i wprowadzał nowe formy pracy. Kochał dzieci i to dla nich w 1928 roku utworzył Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy oraz Ognisko Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy w Warszawie. Dla wszystkich przebywających w ognisku był to drugi dom, tu była ich rodzina. Nie znano tu pojęcia wychowawcy: byli wujkowie, ciocie, i „Dziadek”. Opiekunowie starali się rozwijać w podopiecznych ich talenty, doskonalić umiejętności, dawać poczucie bezpieczeństwa, uczyli współpracy, odpowiedzialności za wspólne dobro i poszanowania polskiej tradycji. „Dziadek” wobec wychowanków był wymagający, nawet surowy, ale dbał o ich praktyczne przygotowanie do życia. Każdemu wyznaczał obowiązki wobec grupy. Tłumaczy, że nie ma niczego za darmo, że z obowiązków wynikają prawa i że najważniejszym prawem jest honor gromady ogniskowców.

Choć od śmierci „Dziadka” upłynęło wiele lat jego idee są nadal realizowane. Przyjaciele i wychowankowie za główny cel swej działalności przyjmują niesienie pomocy dzieciom. Dla ogniskowej Rodziny prawda, honor, sprawiedliwość – to wartości nadrzędne. Wszyscy dbają o to by nadal mogło trwać dzieło ich „Dziadka”.

Dnia 7 października 2003 roku spotkał nas zaszczyt nadania szkole imienia Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”. Była to dla nas wielka uroczystość.

Copyright © 2016 by sp247.
All rights reserved.
Projekt i realizacja: Internet-media.pl
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.