Tydzień języka polskiego

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Tym razem postanowiliśmy, że nasze zmagania z językiem ojczystym potrwają przez cały tydzień.  Mottem tego tygodnia stały się słowa Franciszka Dmochowskiego: „A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą. Nie znać języka swego ? hańbą oczywistą”.
Już w poniedziałek była okazja do zmierzenia się z trudną, polską ortografią. Ruszyła ortograficzna suszarnia- czyli miejsce, gdzie decydowano jaki wyraz sprawia największą trudność, przedstawiano go graficznie i zawieszano na szkolnym korytarzu. Kolejnym zadaniem do wykonania było wcielenie się w Detektywa Ortografika. Trzeba było wytropić trzydzieści słów, które zostały ukryte w całej szkole i wpisać je na specjalną kartę. Wtorek upłynął pod hasłem- Czy jesteś bezbłędny? Zadaniem uczniów było znalezienie w wypowiedziach błędów językowych. W środę sprawdzano znajomość związków frazeologicznych oraz przysłów. Oprócz tego trwał plebiscyt na najbardziej popularne młodzieżowe słowo( I miejsce- eluwina, II miejsce- siarczek, III miejsce myszo-jeleń ) oraz stworzono szkolne niebo najpiękniejszych polskich słów. Natomiast w bibliotece przez trzy dni trwał konkurs Kaligraferów, który polegał na starannym wykaligrafowaniu tytułu oraz autora swojej ulubionej książki. Każdy chętny uczeń na początku tygodnia odebrał bilecik, na którym otrzymywał pieczątki za każde, wykonane zadanie. Ci uczniowie, którzy wykonali wszystkie zadania,  otrzymywali ocenę bardzo dobrą z języka polskiego. W piątek odbył się apel podsumowujący wszystkie działania. Każda klasa zaprezentowała recytację wiersza łamiącego język. W ten sposób tytuł Mistrza Poprawnej Wymowy przyznano klasie IVb.
Organizacja takiego wydarzenia w szkole stała się okazją do tego, by  zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego i przypomnieć, że język polski jest skarbnicą polskiej historii, kultury i doświadczeń. Warto podkreślić, że umiejętność  poprawnego komunikowania się w języku polskim, jest patriotycznym obowiązkiem każdego Polaka. Promujmy więc poprawne posługiwanie się językiem ojczystym nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Copyright © 2016 by sp247.
All rights reserved.
Projekt i realizacja: Internet-media.pl
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.