ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

21 marca – pierwszego dnia kalendarzowej wiosny obchodzony jest Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest promocja czytania, pisania i nauczania poezji na całym świecie. Główne obchody mają miejsce w Paryżu, ale i w naszej szkole pojawiła się inicjatywa uhonorowania tego święta.
Na języku polskim odbyły się lekcje tematyczne: dyskutowano o tym, kim są poeci, zapoznano się z sylwetkami najwybitniejszych polskich twórców oraz słuchano poezji śpiewanej.
Największą przyjemność sprawiło jednak uczniom tworzenie własnych wierszy poprzez wybieranie wersów, a nawet całych zwrotek, z poszczególnych utworów. Kolejnym krokiem było ułożenie  fragmentów w sensowną całość i nadanie jej tytułu. I w ten oto sposób powstały całkiem nowe wiersze: o pięknie świata, który nas otacza, o miłości, która jest sensem życia, czy śmierci i przemijaniu, które są elementem bytu każdego człowieka.
Takie zadanie okazało się prawdziwym wyzwoleniem wyobraźni. Zmusiło do bycia kreatywnym, do otwartości, do tworzenia… nawet tych uczniów, którzy nigdy nie czuli się na siłach, by napisać wiersz.
I jeszcze jedno – każdy nowy  wiersz jest piękny, jest udany, bo ma w sobie swoistą niepowtarzalność. Mamy nadzieję, że pierwsze oznaki wiosny zainspirują naszych młodych twórców do odkrywania swoich talentów, bo jak pisze Tadeusz Różewicz, poetą każdy być może…

Tekst: nauczyciele języka polskiego

Copyright © 2016 by sp247.
All rights reserved.
Projekt i realizacja: Internet-media.pl
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.