Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

21 lutego  po raz kolejny  obchodziliśmy święto naszej mowy ojczystej. Już przy wejściu do szkoły powitały uczniów karteczki  ze słowami, które warto ocalić od zapomnienia. Wśród nich znalazły się przede wszystkim archaizmy takie jak: kibić, znój, gusła, giezło.
Na lekcjach języka polskiego  uczniowie  przystąpili do zespołowych zmagań pt. „Potyczki  z polszczyzną”. Zadaniem każdej z grup było wykonanie  tematycznych zadań, a wśród nich: tropienie błędów językowych, tworzenie feminatywów ( żeńskich końcówek zawodów i funkcji), znajomość frazeologizmów, czy poprawne wypowiedzi łamańców językowych. Najstarsi uczniowie recytowali fragmenty Inwokację z epopei narodowej.
Oprócz tego zaplanowano różne aktywności w przestrzeni szkolnej. Chętni uczniowie przystąpili do konkurencji „Pogromca byków”, która polegała na poprawnym zapisie ortograficznym krótkiego tekstu. Bezbłędni okazali się uczniowie klasy 7- Adrian i Arek. Na szkolnym korytarzu pojawiła się wielka tablica, na której uczniowie wpisywali swoje najpiękniejsze słowa. Z przeprowadzonej potem ankiety wybrano te, które cieszyły się największą popularnością: filiżanka, miłość, magia i wolność. Serdecznie gratulujemy klasom: 2b, 4a, 4b i 6b, które przystąpiły do szkolnego wyzwania  „Ułóż sobą słowo”.
Organizacja takiego wydarzenia w szkole stała się okazją do tego, by  zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego i przypomnieć, że język polski jest skarbnicą polskiej historii, kultury i doświadczeń. Warto podkreślić, że umiejętność  poprawnego komunikowania się w języku polskim, jest patriotycznym obowiązkiem każdego Polaka. Promujmy więc poprawne posługiwanie się językiem ojczystym nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Nauczyciele języka polskiego

Copyright © 2016 by sp247.
All rights reserved.
Projekt i realizacja: Internet-media.pl
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.