Obchody Dnia Liczby Pi na języku polskim

Jeśli zastanawialiście się kiedyś ile matematyki jest w języku polskim, to powinniście wiedzieć, że nieskończenie wiele 🙂 Szczególnie 14 marca, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Liczby π. Ta niezwykle intrygująca i wyjątkowo fascynująca liczba jest stałą matematyczną, które ma swoje zastosowanie w wielu dziedzinach.  Nie bez kozery wybrano tę datę. Jak wiadomo, przybliżenie liczby Pi do dwóch miejsc po przecinku wynosi 3.14. W notacji amerykańskiej data 14 marca zapisywana jest jako 3.14. Dzień ten  łączy się również z datą urodzenia Alberta Einsteina.
Ale co ma wspólnego liczba π z językiem polskim? Uczniowie klasy siódmej przekonali się, że bardzo wiele. Tego dnia stali się uczestnikami pokoju zagadek  π razy oko. Każda z grup musiała znaleźć ukryte w sali wskazówki, które doprowadziły do krzyżówki z kartami pytań. Uczniowie odgadywali  jakich liczebników brakuje w znanych powiedzeniach np. Ta dziewczyna wygląda dziś niezbyt dobrze, czyli wygląda jak[…] nieszczęść. Ostateczne wpisanie wszystkich odpowiedzi pozwoliło na  odszyfrowanie hasła i wyjście z sali.
Praca taką metodą zaangażowała do działania wszystkich uczniów. Niektórzy z nich przekonali się, że ich mądrość jest nieskończona i tylko oni sami mogą wyznaczyć jej granice.

Tekst: Izabela Muler

 

Copyright © 2016 by sp247.
All rights reserved.
Projekt i realizacja: Internet-media.pl
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.