Biblioteka poleca

19 kwietnia obchodzimy rocznicę powstania w getcie warszawskim. W zbiorach biblioteki szkolnej znajdują się książki opisujące to miejsce i ludzi w nim mieszkających.

„Wszystkie moje mamy” Autorka: Renata Piątkowska

Szymek boi się mieszkać w otoczonym murem getcie i nie chce nosić gwiazdy Dawida na ręce. Tęskni za swoją kamienicą, za radiem z zielonym oczkiem, za tatą? Pewnego dnia do drzwi ich domu puka siostra Jolanta i namawia mamę, żeby oddała Szymka, że tam, za murem, będzie bezpieczny. Szymon Bauman dopiero po latach dowiaduje się, że siostra Jolanta tak naprawdę nazywa się Irena Sendler. I że poza nim uratowała od zagłady jeszcze inne żydowskie dzieci.

„Matka dzieci holokaustu. Historia Ireny Sendlerowej” opracowała Anna Mieszkowska

Jest to piękna i przejmująca biografia Ireny Sendlerowej ukazująca jej niezwykłe dokonania. „Jolanta” uratowała z czasie Zagłady 2500 żydowskich dzieci, a ponadto przyczyniła się do ocalenia sporej liczby dorosłych. Jest symbolem heroizmu i poświęcenia. Książka ta to także hołd złożony współpracownikom p. Ireny, w większości wspaniałym, dzielnym i ofiarnym kobietom.

„Pianista” Autor: Władysław Szpilman

Starszym czytelnikom polecamy niezwykły pamiętnik wybitnego kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana, opisujący lata życia w getcie, a następnie w ukryciu w okupowanej Warszawie. Na podstawie tej książki powstał scenariusz do filmu o tym samym tytule w reżyserii Romana Polańskiego.

Tekst: Bogusława Siekierda-Goryńska

Copyright © 2016 by sp247.
All rights reserved.
Projekt i realizacja: Internet-media.pl
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.