Realizacja projektu z historii

2 października klasy VIa, VIb, VIc były na pierwszej lekcji edukacyjnej realizowanej w ramach historycznego projektu: Lekcje historii w plenerze.
Lekcja odbyła się w Kościele Ewangelicko-Reformowanym przy ulicy Solidarności 74. Uczniowie zobaczyli i dowiedzieli się czym się różni min. wygląd Kościoła ewangelickiego od rzymsko-katolickiego, dlaczego jest taki skromny i nie ma w nim żadnych obrazów i rzeźb. Dowiedzieli się, że ewangelicy reformowani kierują się w swojej wierze i postępowaniu dwiema naczelnymi zasadami:

  • Chwała należy się wyłącznie Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu;
  • Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu zawiera wszystko,  co człowiek powinien wiedzieć, aby zostać zbawiony.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć i przeczytać oryginalny   tekst  Biblii z XVI wieku.

Napisała: A.Ratyni

3 października odbyła się druga lekcja w ramach projektu: Lekcje historii w plenerze.
Tematem lekcji edukacyjnej było Powstanie Listopadowe. Zajęcia odbyły się w miejscu jednej z najważniejszych bitew powstania w Olszynce Grochowskiej. Przy pomniku upamiętniającym miejsce bitwy uczniowie klasy VIIb przedstawili najważniejsze cele lekcji: przyczyny wybuchu, przebieg, przyczyny upadku i skutki klęski powstania listopadowego. Na koniec wszyscy przeszliśmy aleją, poświęconą głównym bohaterom walczącym o niepodległość Polski.

Napisała: A.Ratyni

Lekcja w plenerze: ,,Polska pod okupacją niemiecką”
Dnia 24 października klasa 8a wraz z panią Angelika Ratyni wybrała się na wycieczkę historyczną do Mauzoleum walki i męczeństwa 1939 – 1945 przy Alei Szucha (mieszczące się w dawnej siedzibie Gestap) oraz do Muzeum Pawiaka przy ulicy Dzielnej.
Zwiedzając mauzoleum oglądaliśmy stare cele więzienne w których byli torturowani Polacy członkowie Polskiego Państwa Podziemnego. Zostały też wymienione różne nazwiska takie jak np: Jan Bytnar ,,Rudy”, który został mocno skatowany, ponieważ nie chciał powiedzieć co wie i wydać swoich kolegów działających w konspiracji.
Potem pojechaliśmy do Muzeum Pawiak, gdzie mogliśmy zobaczyć makietę jak dawniej wyglądało to miejsce. Przed Pawiakiem stało drzewo na którym były tabliczki z imionami ludzi, którzy tam zmarli.

Autor: Amanda Kalinowska kl 8a

29  października odbyła się czwarta lekcja w ramach projektu: Lekcje historii w plenerze. Tematem lekcji edukacyjnej była ,,Rzeczpospolita monarchią elekcyjną”.

Zajęcia odbyły przy pomniku upamiętniającym wybory pierwszych władców elekcyjnych na ulicy Elekcyjnej, na Woli. Uczniowie klasy VIa i VIb przedstawili najważniejsze cele lekcji:

  1. Zasady obejmowania tronu w Polsce po śmierci Zygmunta Augusta – artykuły henrykowskie i pacta conventa.
  2. Postacie pierwszych królów elekcyjnych – Henryk Walezy i Stefan Batory.

Autor: Angelika Ratyni

2 grudnia odbyła się piąta lekcja w ramach projektu: Lekcje historii w plenerze. Tematem lekcji edukacyjnej było Bizancjum.
Uczniowie klasy Vd mieli okazję poznać troszeczkę historii średniowiecznej religii prawosławnej . Odwiedzili Praską cerkiew pod wezwaniem św. Marii Magdaleny.
Mieli okazję zobaczyć i posłuchać opowieści o rozłamie Kościoła w XI wieku z przekazu księdza prawosławnego. Mogli zobaczyć i dotknąć przykład prawdziwej sztuki i  architektury bizantyjskiej mozaikę i ikony.

Tekst: Angelika Ratyni

5 grudnia klasy VII a i VII b były na kolejnej  lekcji edukacyjnej realizowanej w ramach historycznego projektu: Lekcje historii w plenerze tematem była : ,,Walka o polskość w zaborze rosyjskim”.
Lekcja odbyła się przy bramie straceń  w warszawskiej Cytadeli.
Uczniowie klasy VII a Dawid A. , Amelia W. , Patryk U.  i Karolina T. przygotowali referaty na temat Romualda Traugutta, o próbach rusyfikacji narodu polskiego i o sposobach walki Polaków z rusyfikacją.

Tekst: Angelika Ratyni

9 stycznia klasa 6B wraz z opiekunami wybrała się na lekcję edukacyjną do Wilanowa. Kilku z uczniów postanowiło opowiedzieć reszcie klasy czym był „barok”, wymienić i opisać dzieła, które powstały w tej epoce i ich twórców. Uczniowie dzięki temu nabyli niezbędną im wiedzę na przyszłość. Podczas wycieczki klasa zwiedziła z zewnątrz Muzeum Pałacu Króla Jana III oraz pomnik Stanisława Kostki Potockiego. Wszystkim uczniom podobała się wycieczka. Świetnie się przy tym bawiliśmy robiąc zdjęcia przy pomnikach, słuchając co mówili koledzy i koleżanki z klasy oraz zwiedzając Wilanów.

Tekst: Ola Zamska

Lekcja w plenerze – temat: ,,Kościół i kultura na zachodzie Europy”. Dnia 27 stycznia 2020 r. klasy 5b i 5d wraz z panią Angeliką Ratyni wybrały się na wycieczkę historyczną do Katedry Świętego Floriana na warszawskiej Pradze-Północ. Przed Katedrą uczniowie dowiedzieli się , czym się zajmowali duchowni w średniowieczu oraz jaka jest różnica w architekturze sakralnej i świeckiej w stylu romańskim i gotyckim.
Zwiedzając wnętrza Katedry uczniowie mogli  dokładnie zobaczyć  czym się charakteryzuje styl gotycki. Wewnątrz Kościoła obejrzeli sklepienia krzyżowo – żebrowe i piękne okna i rozety zdobione kolorowymi witrażami.

Tekst: Angelika Ratyni

Copyright © 2016 by sp247.
All rights reserved.
Projekt i realizacja: Internet-media.pl
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.