Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Z radością i satysfakcją informujemy, że wniosek złożony przez naszą szkołę  przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacyjną i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie finansowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.
Realizacja Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.
Projekt ten dotyczy wspierania  szkół oraz bibliotek w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Dzięki dofinansowaniu unowocześniliśmy i wzbogaciliśmy zasoby naszej biblioteki. Zakupiono 266 sztuk książek do naszej biblioteki:

  • 120 ebooków
  • 120 audiobooków
  • 8 czytników
  • 26 pozycji książek papierowych
  • wózek do transportu książek, głównie podręczników.

Od chwili, kiedy dowiedzieliśmy się, że wniosek złożony przez naszą szkołę do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, został pozytywnie rozpatrzony i otrzymaliśmy dofinansowanie, rozpoczęliśmy wspólnie zastanawiać się, jakie nowe książki należałoby kupić do biblioteki.
W konsultacjach dotyczących przyszłych zakupów uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i rodzice Stworzona przez nauczycieli lista została rozesłana do wszystkich rodziców przez dziennik Librus z prośba o weryfikację, uwagi, akceptację. W podobny sposób poproszono o opinię Samorząd Szkolny. Z zebranych propozycji utworzono: Wykaz książek proponowanych do zakupu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który został przekazany do realizacji.
Księgozbiór biblioteki  wzbogacił się  nie tylko o lektury szkolne, ale o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników. Nowości zakupione do biblioteki to atrakcyjne książki, często bestsellery, książki poczytnych autorów, nagradzane w prestiżowych konkursach literackich. Tak ciekawie doposażony księgozbiór pozwala uczniom miło spędzać czas, dostarcza radosnych emocji, wielu wrażeń, rozbudza zainteresowania, skłania do dyskusji na temat przeczytanych historii.

NASZE DZIAŁANIA
Nasz szkoła nie tylko w ramach projektu promuje i zachęca do czytania. Przez lata staramy się aby zaszczepić w młodemu pokoleniu  zamiłowanie do przygód, historii, fantazji.

Dlatego czytelnictwo jest częścią naszej działalności

   W ramach propagowania czytelnictw zgodnie z wytycznymi z programu nasz szkoła organizowała:

  •  czytanie w czasie przerw,
  • warsztaty czytelnicze  w bibliotece,

  • założenie Szkolnego Klubu Czytelniczego „Poczytajmy”- projekt edukacyjny,
  • Szkolny Konkurs Twoja twarz wygląda znajomo- wykonanie fotografii upodabniającej ucznia do bohatera literackiego,
  • Warsztaty literackie zorganizowane w ramach Klubu Poczytajmy,
  • Szkolny Konkurs na Najciekawszą Zakładkę do Książki (z cytatem i nazwiskiem autora ulubionej książki) z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich,
  • Ogólnopolska Akcja Narodowe Czytanie – klasowe czytanie lektur szkolnych,

  • Udział w Ogólnopolskiej Akcji Głośne Czytanie – starsi uczniowie czytają młodszym,

  • udział w Warszawskich Targach Książki i spotkanie z Rafałem Kosikiem,
  • współpraca międzyklasowa- głośne czytanie  Dziadów cz. II z podziałem na role,

  • podaruj prezent świąteczny dla ulubionego bohatera książki,

  • nawiązaliśmy współpracę z biblioteką publiczna i systematycznie uczestniczymy w warsztatach prowadzonych i organizowanych przez ich pracowników,

  • w planach mamy nadal szereg działań edukacyjno-promocyjnych,  oraz nawiązanie współpracy z biblioteką pedagogiczną.

Program zintegrował różnorodne działania nauczycieli, rodziców, dyrektora szkoły oraz uczniów wokół promocji czytelnictwa w szkole i w środowisku lokalnym.
Poszerzenie księgozbioru o lektury szkolne, ale także o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników spowodowało wyraźnie zauważalne zwiększenie zainteresowania biblioteką i książką. Nowości zakupione w formie ebooków i audiobooków to bardzo atrakcyjne pozycje, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Ciekawie doposażony księgozbiór umożliwia uczniom miło spędzać czas na przerwach, prowadzić dyskusje na temat przeczytanych dzieł, dostarcza pozytywnych emocji, wielu wrażeń, rozbudza różnego rodzaju zainteresowania, umożliwia uczestniczenie w ciekawych zajęciach i projektach edukacyjnych, zachęca do nowych, ciekawych działań na rzecz promowania czytelnictwa. Możliwość współdecydowania o zakupach, czytanie nowych książek, spowodowało, że czytelnicy przychodzą i pytają. Są bardzo dumni, że mają wpływ na to, co znajdzie się w naszej bibliotece. Cele programu zostały osiągnięte, a jego złożone działania przyczyniły się do wzrostu zainteresowania działalnością biblioteczną. Realizacja programu doprowadziła do znacznego wzbogacenia księgozbioru biblioteki szkolnej, który odgrywa ważną rolę w życiu szkoły. Udział w programie otworzył wiele możliwości do nowych, ciekawych działań we współczesnej szkole, w tym i w bibliotece.

Copyright © 2016 by sp247.
All rights reserved.
Projekt i realizacja: Internet-media.pl
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.