Biblioteka poleca
19 kwietnia obchodzimy rocznicę powstania w getcie warszawskim. W zbiorach biblioteki szkolnej znajdują się książki opisujące to miejsce i ludzi w nim mieszkających.
„Wszystkie moje mamy” Autorka: Renata Piątkowska
Szymek boi się mieszkać w otoczonym murem getcie i nie chce nosić gwiazdy Dawida na ręce. Tęskni za swoją kamienicą, za radiem z zielonym oczkiem, za tatą? Pewnego dnia do drzwi ich domu puka siostra Jolanta i namawia mamę, żeby oddała Szymka, że tam, za murem, będzie bezpieczny. Szymon Bauman dopiero po latach dowiaduje się, że siostra Jolanta tak naprawdę nazywa się Irena Sendler. I że poza nim uratowała od zagłady jeszcze inne żydowskie dzieci.
„Matka dzieci holokaustu. Historia Ireny Sendlerowej” opracowała Anna Mieszkowska
Jest to piękna i przejmująca biografia Ireny Sendlerowej ukazująca jej niezwykłe dokonania. „Jolanta” uratowała z czasie Zagłady 2500 żydowskich dzieci, a ponadto przyczyniła się do ocalenia sporej liczby dorosłych. Jest symbolem heroizmu i poświęcenia. Książka ta to także hołd złożony współpracownikom p. Ireny, w większości wspaniałym, dzielnym i ofiarnym kobietom.
„Pianista” Autor: Władysław Szpilman
Starszym czytelnikom polecamy niezwykły pamiętnik wybitnego kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana, opisujący lata życia w getcie, a następnie w ukryciu w okupowanej Warszawie. Na podstawie tej książki powstał scenariusz do filmu o tym samym tytule w reżyserii Romana Polańskiego.
Tekst: Bogusława Siekierda-Goryńska
All rights reserved.