3 Maja
Uczniowie naszej szkoły uczcili 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja przez wykonanie różnych prac przedstawiających polskie barwy narodowe. Niżej zamieszczone prace wykonali uczniowie z klasy Va Wiktoria, VI b Ania, Hubert, Wiktor, Bartek, VI d Natalia, Mateusz, Wiktoria, Maciek, VII a Mateusz, Laura
Tekst: Angelika Ratyni
Rys historyczny
Wiosną 1791 roku sytuacja w Europie kształtowała się bardzo niekorzystnie dla Polski.
Trzy mocarstwa – Rosja, Austria i Prusy – zjednoczyły swe siły przeciwko Rzeczpospolitej.
Sytuacja wewnętrzna Rzeczpospolitej również pod koniec XVIII wieku nie była dobra zła. Przyzwyczajona do odwiecznych przywilejów, złotej wolności i do sejmikowej demokracji szlachta nie interesowała się sprawami państwa. Kraj powoli pogrążał się w chaosie. Sytuacja w Polsce była tak zła, iż coraz więcej naszych rodów rozumiało potrzebę zmian. Kiedy więc w 1788 roku w Warszawie rozpoczął swe obrady Sejm – cały kraj ogarnął nastrój oczekiwania i nadziei na zmiany.
W celu ocalenia Polski ,,patrioci”, rozpoczęli pracę nad nową ustawą zasadniczą. Po ogłoszeniu wieści o uchwaleniu przez Sejm 3 maja 1791 roku nowej, postępowej Konstytucji. Ulice Warszawy wypełniły radosne, wiwatujące tłumy, których serca wypełniała nadzieja na uratowanie Ojczyzny. Okrzyki Wiwat Król! Wiwat naród! Wiwat wszystkie stany! Wypełniały przez cały dzień ulice i place stolicy.
Przy tworzeniu Konstytucji brali udział:
- Stanisław Małachowski – marszałek Sejmu Wielkiego znakomity prawnik i polityk;
- Ksiądz Hugo Kołłątaj – filozof, pisarz, rektor Akademii Krakowskiej;
- Julian Ursyn Niemcewicz – pisarz i publicysta;
- Stanisław Staszic – filozof, publicysta, pierwszy polski geolog;
- Król Stanisław August Poniatowski.
Uchwalona przez Sejm Wielki Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie konstytucją, a jej postanowienia były odważne i postępowe. Konstytucja wprowadzała bardzo istotne zmiany w ustroju Rzeczpospolitej. Znosiła zasadę liberum veto, która dotychczas uniemożliwiała pracę sejmowi. Zlikwidowała wolną elekcję, wprowadzając w Rzeczpospolitej dziedziczny tron. Odtąd wybierany co dwa lata sejm miał obradować przez całą dwuletnią kadencję, nie zaś przez sześć tygodni jak dotychczas. Król miał dzielić władzę ze Strażą Praw – odpowiednikiem dzisiejszego rządu.
Wspomnienie Konstytucji 3 maja pozostaje symbolem walki o wolność, troski o losy kraju i patriotyzmu.
Dlatego od 1990 roku 3 maja jest narodowym – Świętem naszej ojczyzny – Świętem Polski !!!
All rights reserved.