Historia naszych osiągnięć

GLOBE GAMES 2014
Jak co roku, przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w seminarium zorganizowanym dla uczniów działających w międzynarodowym Programie badawczym GLOBE. W tym roku warsztaty odbyły się w województwie podkarpackim, w Iwoniczu. Pierwszy dzień rywalizacji o miano najlepszej drużyny rozpoczął się od zadań na terenie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, odwiedziliśmy także hutę szkła artystycznego w Rymanowie. Drugiego dnia wykonywaliśmy zadania na terenie malowniczego Rezerwatu Prządki i na Zamku Kamieniec. Byliśmy także na stacja badawcza SolarAOT w Strzyżowie, gdzie zapoznaliśmy się z nowoczesnymi przyrządami badawczymi. Mierzyliśmy takżę kierunek i prędkość wiatru, odczytywaliśmy temperaturę powietrza i wilgotność. Podsumowaniem seminarium było rozdanie dyplomów i nagród zwycięskim drużynom. Uczniowie naszej szkoły już po raz piąty zdobili I miejsce w kategorii szkół podstawowych.

GLOBE GAMES 2013
Jak co roku, najaktywniejsi uczniowie naszej szkoły działający w międzynarodowym, badawczym Programie GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment) wzięli udział w seminarium. Spotkanie odbyło się w dniach 8-11 czerwca w Darłówku i miało charakter gry terenowej - GLOBE GAMES. Na seminarium przyjechali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych z całej Polski.

Warsztaty rozpoczęła koordynatorka Programu Magdalena Machinko-Nagrabecka, która objaśnił nam na czym będą polegały nasze zadania. Następnie wysłuchaliśmy krótkiego wykłady dr hab. Krzysztofa Markowicza z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego na temat zmian klimatycznych.
Pierwszy dzień rywalizacji nasza drużyna zaczęła od pokazu udzielania pierwszej pomocy. Następne zadania polegały na wykonywaniu pomiarów luksomierzem, pirometrem oraz chyłomierzem. Zapoznaliśmy się także z działaniem farm wiatrowych oraz zwiedziliśmy latarnię morską . Wieczorem odbył się pokaz ratownictwa morskiego (SAR).
Drugi dzień współzawodnictwa obfitował w wiele atrakcji. Na statku szkoleniowym   Zespołu Szkół Morskich uczyliśmy się odczytywać położenie obiektów na mapach, "czytaliśmy" alfabet semaforowy i wiązaliśmy węzły żeglarskie.  Oprócz tego mierzyliśmy kierunek i siłę wiatru, określaliśmy rodzaj chmur i stopień zachmurzenia, temperaturę powietrza, uczyliśmy się także posługiwania mapą i GPS-em.
Na zakończenie seminarium rozdano dyplomy i nagrody zwycięskim drużynom. Uczniowie naszej szkoły już po raz czwarty zdobili I miejsce w kategorii szkół podstawowych. 

GLOBE GAMES 2012

W dniach 2-5 czerwca w Jastrzębiej Górze na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego odbyły się tegoroczne GLOBE GAMES. Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice z klasy 6b - Kasia Gorczyca, Karolina Gwiaździńska, Paulina Mączyńska i Kamila Sitnik.
Warsztaty zaczęły się od wykładu dr Anny Namury-Ochalska z Uniwersytetu Warszawskiego, która zapoznała nas z charakterystyczną roślinnością jaka występującą na terenie parku a koordynatorka Programu Magdalena Machinko-Nagrabecka objaśnił nam na czym będą polegały nasze zadania na trasie. Następnie zostaliśmy podzieleni na drużyny, które rywalizowały ze sobą o miano najlepszej.
Pierwszego dnia wędrowaliśmy brzegiem morza, gdzie mierzyliśmy wysokość klifu przy pomocy chyłomierza. Z pomocą atlasu opisywaliśmy kamienie jakie znajdowały się na plaży, odwiedziliśmy latarnię morską na Rozewiu. Dowiedzieliśmy się także ciekawych rzeczy o Jastrzębiej Górze m.in., że znajduje się tu najdalej wysunięty na północ punkt Polski. Wszystkie zadania jakie wykonywaliśmy na trasie wymagały od nas nie tylko wiedzy z poszczególnych przedmiotów ale przede wszystkim wyciągania wniosków i logicznego myślenia.
Drugiego dnia badaliśmy lokalną rzeczkę Czarną Wdę. Profesor Jarosław Napiórkowski z Instytut Geofizyki PAN w przystępny sposób wyjaśnił nam metody pomiarowe jakie stosuje się w badaniach rzek. Wykonywaliśmy doświadczenia i prowadziliśmy obserwacje. Zwiedzaliśmy także oczyszczalnie ścieków i stację uzdatniania wody. O wszystkich atrakcjach i wiadomościach jakie zdobyliśmy nie sposób jest napisać.
Na zakończenie seminarium rozdano dyplomy i nagrody zwycięskim drużynom. Uczniowie naszej szkoły już po raz trzeci zdobili I miejsce w kategorii szkół podstawowych.

GLOBE GAMES 2011

W dniach 12-15 czerwca cztery uczennice z klasy 5b (Kasia Gorczyca, Karolina Gwiaździńska, Paulina Mączyńska i Kamila Sitnik) wzięły udział w seminarium uczniowskim Programu GLOBE. Tegoroczne spotkanie odbyło się na terenie Puszczy Piskiej, w Rucianym-Nida. Nasze uczennice miały możliwość zapoznania się z takimi narzędziami pomiarowymi jak luksomierz, pirometr i psychometr. Zwiedziły też wyłuszczarnie, gdzie zobaczyły metody pozyskiwania nasion drzew iglastych ze zbieranych i suszonych w suszarniach szyszek. Oprócz wykonywania różnych pomiarów i obserwacji płynęły statkiem, zwiedziły leśniczówkę Pranie, którą odwiedzał Gałczyński oraz były w Stacji Badawczej Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Popielnie. Wrażeń było dużo a ukoronowaniem było zdobycie I miejsca w kategorii szkół podstawowych. Dodatkową nagrodę otrzymała Paulina Mączyńska - najaktywniejszy uczeń patrolu.

GLOBE GAMES 2010

W dniach 13-16 czerwca trzy uczennice z klasy 4b (Karolina Gwiaździńska, Katarzyna Gorczyca i Paulina Mączyńska) reprezentowały szkołę w seminarium uczniowskim Programu GLOBE, które odbyło się w Rąbce koło Łeby na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. W spotkaniu wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Seminarium miało charakter ćwiczeń terenowych (GLOBE GAMES). Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na drużyny, które miały do wykonania zadania, za które otrzymywały punkty. Uczniowie wykonywali pomiary atmosfery, badania hydrologiczne wody, nauczyli się określać wysokości drzewa za pomocą chyłomierza a także określać położenie za pomocą GPS-u.

W tym roku także udało się nam zdobyć I miejsce w kategorii szkół podstawowych, a Karolina otrzymała także nagrodę Pani burmistrz Łeby za hasło reklamowe.

GLOBE GAMES 2009

W dniach 2-5 czerwca, w Międzyzdrojach, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego najaktywniejsi uczniowie działający w Programie GLOBE wzięli udział w seminarium uczniowskim. W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 osób: 180 uczniów i nauczycieli z terenu całej Polski, 10 wykładowców, trenerów, przewodników oraz zaproszeni goście.

Reprezentanci naszej szkoły zajęli I miejsce w kategorii szkół podstawowych.

Zwycięska drużyna:

 • Karolina Smolak
 • Natalia Sędek
 • Natalia Siok
 • Marlena Ślotała
 • Kamil Bernatek
 • Tomek Krokwa

Dzień ONZ

W październiku 2008 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Dnia ONZ zorganizowanym w ramach Partnerstwa dla klimatu i poświęconego tematyce zmian klimatu i ochronie środowiska. Podczas warsztatów zorganizowanych dla młodzieży warszawskiej prezentowali, (jako asystenci wykładowców) doświadczenia obrazujące zmiany klimatu.

VII Konferencja Dyrektorów Szkół Programu GLOBE – kwiecień 2007

Dnia 20 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z okazji 10–lecia istnienia Programu GLOBE w Polsce miało miejsce spotkanie dyrektorów szkół. Na spotkaniu była obecna nasza pani dyrektor Danuta Bogdańska-Pękala oraz uczeń Tomek Krokwa, który wygłosił referat. W podziękowaniu za aktywną współpracę Dyrektorzy szkół oraz Tomek zostali zaproszeni na spotkanie w rezydencji Ambasadora USA. Nasz uczeń miał przyjemność rozmawiać z ambasadorem panem Victorem Ashem.

GLOBE GAMES 2006

W dniach 10 – 13 czerwca w Szklarskiej Porębie, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego odbyło się spotkanie uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych z całej Polski. Oprócz zadań, które musieliśmy wykonać na punktach kontrolnych podziwialiśmy piękno karkonoskiego krajobrazu: Szczególnie zachwycił nas Wodospad Szklarki, widok ze Szrenicy i wodospad Kamieńczyka. Nasi uczniowie zajęli I miejsce w kategorii szkół podstawowych.

 • Ania Skowrońska
 • Ania Kacperska
 • Martyna Zarada

GLOBE GAMES 2005

W dniach 10 – 13 czerwca 2005 roku w Rąbce koło Łeby, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego wzięliśmy udział w spotkaniu dla najaktywniejszych uczniów działających w Programie. Na przygotowanych stanowiskach badawczych musieliśmy wykazać się między innymi znajomością roślin i zwierząt występujących na terenie parku, historią terenu oraz określać swoje położenie za pomocą GPS-u. Podsumowaniem GLOBE GAME było rozdanie dyplomów oraz nagrodzenie najaktywniejszych uczniów.

Nasi reprezentanci:

 • Karolina Głódź
 • Ania Skowrońska
 • Martyna Zarada
 • Michał Zawiślak
 • Łukasz Kałowski

GLOBE GAMES 2004

W dniach 6 – 9 czerwca w Rąbce, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego po raz pierwszy nasi uczniowie wzięli udział w seminarium dla najaktywniej działających szkół w Programie GLOBE.

Wszyscy uczestnicy spotkania zostali podzieleni na 8 drużyn (po 11-15 osób), które na przygotowanych stanowiskach badawczych wykonywali określone zadania. Uczniowie badali między innymi stopień zasolenia Bałtyku, temperaturę powietrza, prędkość i kierunek wiatru także mierzyliśmy zawartość tlenu w wodzie. Oprócz zajęć terenowych wysłuchaliśmy wykładu dr Krzysztofa Markowicza na temat badania zjawisk atmosferycznych i dr Anny Namury–Ochalskiej o roślinności wydmowej na terenie parku.

 • Ania Skowrońska
 • Martyna Zarada
 • Michał Zawiślak
 • Łukasz Kałowski
 • Czarek Sanecki

Poprawiony (sobota, 16 sierpnia 2014 10:19)

 
To My!
Reklama
Wyszukaj
AddThis Social Bookmark Button
Kalendarz
Ostatni miesiąc Pażdziernik 2017 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 39 1
week 40 2 3 4 5 6 7 8
week 41 9 10 11 12 13 14 15
week 42 16 17 18 19 20 21 22
week 43 23 24 25 26 27 28 29
week 44 30 31
Losowe zdjęcie

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85
dsc02257.jpg
E-dziennik

Gazetka szkolna (GIS)
Wolontariat
Taebaek

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85